Yeni E-Ticaret İçin Şirket Açılmalı Mı?

Yeni E-Ticaret İçin Şirket Açılmalı Mı?

Yeni E-Ticaret için şirket açılmalı mı sorusu sektöre yeni girecekler ve girişimciler tarafından merak edilmektedir. Bilindiği üzere internet üzerinden dünyaya veya Türkiye’ye geniş hedef kitle dahilinde satış yapılabilmektedir. Ticaretin içerisinde yer almayanların da sektöre giriyor olması rekabetin günden güne artmasını sağlıyor. Peki sektöre yeni girenlerin, ilk defa e-ticaret sitesi açanların şirket kurması zorunlu mu? Hep beraber bu yazımızda sorunuza net olarak cevap bulabileceksiniz.

Şirket Nedir?

Şirket, kelime anlamı olarak kar amacı elde etmek için kurulan bir veya birden fazla ortakları olan yapılara verilen isimdir. Şirketler kendi içerisinde de ikiye ayrılmaktadır. Bunlar şahıs şirketi ve sermaye şirketi şeklinde karşımıza çıkar. Şahıs şirketleri kendi içinde kollektif, adi şirket ve adi komandit şirket barındırır. Sermaye şirketleri ise içerisinde limited, anonim ve paylı komandit olmak üzere üçe ayrılmaktadır.

Yeni E-Ticaret İçin Şirket Açılmalı Mı?

E-Ticarete yeni başlayan kişiler normal ticaret yapanların da kullandığı bu şirket türlerinden birine başvurmalıdır. Şahıs şirketi ve sermaye şirketlerinin kendisine özel vergi oranları bulunmaktadır. Bu vergilendirme ise cironuza göre değişiklik göstermektedir. Eğer cironuzu tahmin edemiyor ve az olacağını düşünüyorsanız şahıs şirketi ile daha az vergilendirme oranıyla satış yaptığınız kadar vergi ödersiniz. Sermaye şirketlerinde ise cironuz ne olursa olsun sabit vergilendirme oranı bulunmaktadır.

Yeni E-Ticaret Siteleri İçin Şirket Açmak Zorunlu Mu?

Yeni E-Ticaret İçin Şirket Açılmalı Mı?

Yeni E-Ticaret için şirket açılmalı mı sorusuna gelecek olursak, evet. Hangi sektörde olduğunuz fark etmeksizin fatura kesme ve aynı zamanda vergi ödeme zorunluluğu bulunmaktadır. E-Ticaret siteniz üzerinden satış yapmak için bir şirket sahibi olmanız gerekmektedir. E-Ticaret siteleri hazır hale getirilmesi için başvuru yapacağınız birçok yer de sizden vergi levhası talep eder. Örnek verecek olursak; sanal pos başvurularında vergi levhası talep edilmektedir. Pazaryerleri üzerinden yapacağınız satışlar, fiyat karşılaştırma siteleri ve benzeri platformlar sizden vergi levhası talep eder. İlk olarak yapacağınız bir şirket açmaktır. Ardından e-ticaret siteniz üzerinden satışlarınıza başlamak için gerekli çalışmaları yürütmek mümkün olacaktır.

Kendi e-ticaret sitenizi kurmayacak olsanız bile pazaryeri platformları sizden vergi levhası talep eder. Dolayısıyla e-ticaretin içinde olmak isteyen kişiler için şirket mutlaka kurulmalıdır.

E-Ticaret Şirket Kaç Günde Kurulur?

Yeni E-Ticaret İçin Şirket Açılmalı Mı?

E-Ticaret siteniz için kuracak olduğunuz şirketinizin türü ne olursa olsun ortalama 2-3 iş günü içerisinde işlemler tamamlanır. İlk olarak şirket türüne karar verdikten sonra mali müşavir ile şirket kurma işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise mali müşavirin işinde iyi olmasıdır. E-Ticaret şirketleri için devlet teşviki adı altında birçok fırsat bulunmaktadır. Ardından genç girişimci gibi özel durumlarınız varsa mutlaka kullanılmalıdır. KOSGEB destekleri ve daha birçok durum e-ticarete bir adım önde başlamanızı sağlar.

E-Ticaret Blog alanımızda sizler için e-ticaret üzerine birçok yazı ve kılavuz yayınlamaktayız. Daha fazla bilgi ve güncel haberler için bizi takip edebilirsiniz.

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like