E-Ticaret Nedir?

E-Ticaret nedir sorusu pandemi döneminde e-ticaret sektörünün popüler olmasıyla sıkça sorular sorular arasında yer almaktadır. Pandemi döneminde yaşanan kısıtlamalardan dolayı internet üzerinden satışın ne kadar önemli olduğunun farkına vardık. Peki e-ticaret nedir, kimler tarafından yapılabilir ve kimler yapmalıdır? Tüm bu soruların cevaplarını yazımız içerisinde detaylı olarak bulabileceksiniz.

E-Ticaret Nedir? Nasıl Yapılır?

E-Ticaret Nedir?

Ülkemizde ve dünya genelinde artık tüketiciler internet üzerinden alışveriş yapmayı tercih etmeye başladı. Özellikle kargo alanında büyük gelişmeler ile tüketiciler siparişlerini hızlı bir şekilde teslim alabildikleri için e-ticaret sitelerine yöneldiler. Büyük şehirlerde aynı gün teslimat, tüm Türkiye’ye 2 iş günü içerisinde teslimat ile bir ürüne erkenden sahip olabiliyoruz. Firmalar e-ticaret sektöründe bulundukları için bu ürünleri bizlere daha uygun fiyattan sağlayabiliyor. Dolayısıyla bu popüler sektörü daha yakından anlamak ürün satıcılarına büyük oranda fayda sağlayacaktır.

E-Ticaret nedir sorusuna bir diğer adının elektronik ticaret olduğunu söyleyerek başlayabiliriz. Ürün veya hizmetler müşterilere internet ortamında sunulmaktadır. Bu ticaret türüne de e-ticaret denmektedir. Tüm ürün satışı, reklamlar, ödemeler internet üzerinden gerçekleştirilir. Böylece ana merkez ile tüm Türkiye’ye veya dünyaya kolayca ürün satışı gerçekleştirebilirsiniz.

E-ticaret yapabilmek için öncelikle platform kararı vermeniz gerekmektedir. Önünüze iki seçenek çıkıyor; birincisi kendi platformunuzu yani e-ticaret sitenizi oluşturmak. Bunun için ülkemizde ve dünya çapında çeşitli altyapı sağlayıcıları bulunmaktadır. Diğer bir seçenek ise pazaryerlerini kullanmak. Pazaryerlerinde listeleyeceğiniz ürünlerin reklamı pazaryeri tarafından yapılmakta ve pazaryeri müşterilerine satılmaktadır. Yapılan satışlardan da sizden belirli bir oranda komisyon kesilmektedir.

Uzman Ekip ile Başlayın

Pazaryerleri için her ne kadar detay bilgi gerekmese de kendi e-ticaret siteniz için mutlaka bir uzman gözü gerekmektedir. Geleneksel ticaret ile her ne kadar benziyor olsa da e-ticaret birçok teknik bilgi gerektirir. Bu teknik bilgiler internet sitenizin görünür olması, ürünlerde üst sıralamalarda yer almanız gibidir. Ek olarak çeşitli entegrasyonlar, ödeme alma yöntemleri vs. doğru kurulmadığı takdirde başınızı ağrıtabilmektedir. E-ticaret sitenizi bir uzman eşliğinde oluşturmanız doğru bir başlangıç yapmanızı sağlar. Bu da müşterilerinizin gözünde daha profesyonel bir görüntüye dönüşür.

E-Ticaret Nedir?
E-Ticaret Nedir

Görsel Sunum ve Müşteri Memnuniyeti

E-ticaret yapmaya karar verdiğinizde mutlaka önemli olan iki adım bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ise görsel sunumdur. Müşterinize ilk izlenimi olumlu verdiğinizde müşteri memnuniyeti devreye girer. İlk izlenimi olumlu alan müşteriler, onları memnun edebileceğinizi gördüğü anda alışveriş yapma şansları artmaktadır. Dolayısıyla bir bütün şeklinde profesyonelce oluşturacağınız e-ticaret siteniz yükselmeye müsait olacaktır. Bu durum pazaryerleri için de geçerlidir. Pazaryerinde kullanacağınız göze hitap eden uygun ürün görselleri ve aldığınız olumlu yanıtlar sizi bir üst seviyeye taşır.

E-ticaret yazılarımız için bizi takip ederek gündemden ve e-ticaret geliştirmelerinden haberdar olabilirsiniz.

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like