E-Ticaret Ürün Fotoğrafı Nasıl Olmalı?

E-Ticaret ürün fotoğrafı nasıl olmalı sorusu, e-ticarete yeni başlayanlar veya halihazırda sitesini güncellemek isteyenlerin sıkça sorduğu sorular arasındadır. E-Ticaret sitenizde bulunan ürünlerin fotoğraflarını bir mağazanın showroom alanı gibi düşünebilirsiniz. Dolayısıyla bu alan müşterinizi etkilemek için en önemli alanlardan biri olarak öne çıkar. Ürün fotoğrafları küçümsenemeyecek derecede öneme sahiptir. Mutlaka e-ticaret site yöneticilerinin dikkat etmesi konular arasında yer alır.

E-Ticaret Ürün Fotoğrafı Nasıl Olmalı, Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle e-ticaret ürün fotoğrafı nasıl olmalı sorusuna mutlaka yüksek çözünürlüklü olmalı diyerek yanıt vermek mümkündür. Eğer internet üzerinden hazır fotoğraflar kullanacaksanız mutlaka yüksek çözünürlüğe sahip ve e-ticaret sitenize uygun boyutlarda olmalıdır. Böylece hem kaliteli görsel sergiler hem de sayfanızın bozulmamasını sağlayabilirsiniz.

Ürününüz için fotoğrafı belirttiğimiz üzere internette hazır olan fotoğraflardan kullanacaksanız mutlaka hazır fotoğrafın üzerinde reklam olmamasına dikkat ediniz. Birçok firma ürünün fotoğrafının üzerine şeffaf olarak veya köşelerine kendi logolarını koymaktadırlar. Eğer farklı logolu bir ürün görselini kendi internet siteniz üzerinde kullanırsanız bu sizin markanıza zarar verir.

Fotoğraf Çekimlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer e-ticaret siteniz için fotoğrafı kendi stüdyonuzda çekiyorsanız mutlaka alternatif açı ve pozları denemelisiniz. Kullanıcılar ürüne ait ince detayları gördüklerinde hem ürüne olan güveni hem de sitenize olan güveni artmaktadır. Bu yüzden ürünü tek düze önden çekmeyin. Her açısı görünecek şekilde çekin ve bu farklı pozları aynı anda ürün sayfasına yükleyin. Birden fazla görsel ziyaretçilerinizi tatmin edecek ve ziyaretin alışverişe dönüşme olasılığını arttıracaktır.

Ürünü fotoğraf çekerken mutlaka yapaylıktan uzak durun ve doğal bir ortam yaratmaya çalışın. Doğallıktan uzak fotoğraflar ürünü yapay gösterir ve ziyaretçiniz ürünün temsili olduğunu düşünür. Bu gibi durumlarda müşteriler ürün açıklamasına bakmadan sitenizden çıkabilmektedir. Bu da alışverişçinizi kaybetmenize sebebiyet verir.

Son olarak pozlar arasında yakın açıları unutmayın. Ürünün bir bütün olarak uzaktan gözükeceği müşterileri tatmin edeceği gibi yakın çekimlerde de malzeme kalitesi ve ince detaylar da müşterinizi tatmin eder. Bu durumu ürününüze göre özelleştirin ve detayları farklı olarak ortaya çıkarın.

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like